Dobrodošli na web stranice župa Baćina i Plina-Stablina. I na ovaj se način želimo približiti svima Vama i pokazati Vam što se sve događa i što sve planiramo učiniti u našim zajednicama. Otvoreni smo za sve Vaše prijedloge i komentare.

Svako dobro!

 

NAJAVE

Tko je online

Trenutno aktivnih Gostiju: 17 

Brojač posjeta

Posjete Sadržajima : 1118827


21.05. PDF Ispis E-mail

Papa Ivan VIII. je početkom lipnja 879. godine pisao hrvatskom knezu Branimiru kako je na oltaru Svetoga Petra, 21. svibnja te iste godine, slavio svetu misu i pritom "blagoslovio njega – kneza Branimira i njegov narod kao i cijelu zemlju da bi njome sretno i sigurno vladao".

A sada odlazimo u 17. stoljeće.

Na današnji dan 1674. za kralja Poljske izabran je slavni Jan III. Sobjeski.

Jan je rođen 1629. u uglednoj poljskoj veleposjedničkoj obitelji Sobjeski. Po završetku gimnazije, odlazi na Jagelovečko sveučilište kako bi studirao filozofiju. Nakon studija odlazi pak na dvogodišnje putovanje zapadnom Europom. Tijekom tih putovanja susreo se s glavnim političkim figurama toga vremena, ali je i naučio francuski, njemački i talijanski jezik pored latinskog kojeg je već znao. Znanje jezika pokazalo se presudnim u njegovoj vojničkoj karijeri.

Kada se 1648. Jan vratio u Poljsku, odlučio je otići u vojsku te je osnovao konjičku jedinicu kojom je i zapovjedao. Vrlo je brzo napredovao, a 1665. oženio je Mariju  Kazimir. Istovremeno je unaprijeđen u čin Velikog maršala krune, a 1668. do tada već slavni Jan Sobjeski postaje zapovjednik cjelokupne Poljske vojske.

Pet godina kasnije umire poljski kralj, a 1674. za kralja Poljske izabran je Jan Sobjeski. Njegova kandidatura bila je podržana od većine, samo desetak članova izbornog tijela bilo je protiv. Među njegovim brojnim podupirateljima jedna od najvećih bila je njegova supruga. Međutim Jan je imao težak zadatak. Državna riznica Poljske bila je gotovo prazna, a moćni vlastelini nisu se obazirali niti na zakone, a niti na kralja. Također na granicama njegove zemlje bilo je burno, jer prijetili su Turci, Tatari... Zato je kralj na početku vojskom, ali i vještom diplomacijom smirio stanje na većem djelu granice.

Razdoblje mira bilo je prijeko potrebno i za učvršćenju vlasti Jana Sobjeskog, jer bilo je i onih koji su ga osporavali. Kralj se othrvao svemu i uspio u cijelosti reformirati poljsku vojsku. Svoje je pak vojne sposobnosti pokazao u ratu protiv Turaka, a njegova srčanost u tim sukobima pridonijela je učvršćivanju kraljevske pozicije.

Najveća pobjeda Jana Sobjeskog bila je upravo protiv Turaka i to 1683. kada je uz pomoć saveznika obranio Beč. Nakon ove sjajne pobjede mnogi uglednici nazvali su Sobjeskog spasiteljem Beča, ali i Europe. Važno je reći kako je Jan III. Sobjeski, prije no što je krenuo u pomoć opkoljenome Beču 1683. hodočastio u svetište Majke Božje u Czenstochovi.Kralj Jan III. Sobjeski ili kako su ga Turci zvali Poljski lav umro je 1696.  Pokopan je zajedno sa suprugom u  Krakovu u Wawelskoj katedrali. Nakon toga uslijedile su borbe za Poljsku krunu.